Group 13

Skupienie na czynnościach

Zachowania w teście należące do tej kategorii:

7. Usuwanie telefonu z zasięgu wzroku
podczas wykonywania czynności wymagających skupienia, jak praca, uczenie się.
8. Zamykanie zbędnych programów, aplikacji i zakładek w przeglądarkach w czasie wykonywania na komputerze czynności
wymagających skupienia.
9. Usuwanie nieużywanych programów i aplikacji.

Dlaczego to jest ważne dla zdrowia?

Chociaż większość telefonów posiada opcję ustawień w trybie “skupienia/wyciszenia/pracy”, to nie wystarcza, by w pełni skoncentrować się na wykonywanej czynności. Już sam widok telefonu, a nawet przedmiotu przypominającego go kształtem identyfikowany jest przez mózg jako źródło przyjemności i może powodować odczuwanie silnej chęci sięgnięcia po niego. Ignorowanie tej chęci spowodowanej wyrzutem dopaminy wymaga od mózgu dodatkowej pracy. Utrudnia to skupienie się na danej czynności, a w przypadku ulegania pokusie sięgnięcia po telefon powoduje utratę koncentracji na zadaniu.
Jej odzyskanie zajmuje od kilku do kilkunastu minut. W wyniku takich krótkich przerw w koncentracji praca lub nauka stają się mniej efektywne, trwają dłużej, a nasza percepcja i umiejętność podejmowania trafnych decyzji mogą być słabsze niż w sytuacji, w której usuniemy telefon z zasięgu wzroku.
Z tego samego powodu warto w czasie pracy lub uczenia się na
komputerze wyłączać lub zamykać wszystkie zbędne działające w tle programy, aplikacje i okna przeglądarki, a także regularnie usuwać z urządzeń ekranowych aplikacje i programy, z których nie korzystamy, a które wysyłają nam powiadomienia.