Fundacja „Instytut Cyfrowego Obywatelstwa” wprowadziła Standardy Ochrony Małoletnich, które określają zasady bezpiecznych relacji pomiędzy dziećmi i dorosłymi, a także dzieci z innymi dziećmi, zasady ochrony wizerunku nieletnich i ich danych osobowych, procedury reagowania w przypadku krzywdzenia dzieci, a także, tak ważne dla naszej Fundacji, zasady korzystania z urządzeń́ elektronicznych z dostępem do sieci internet oraz procedury ochrony dzieci przed treściami szkodliwymi i zagrożeniami w internecie.

 

Misją Fundacji „Instytut Cyfrowego Obywatelstwa” jest promowanie higieny cyfrowej i cyfrowego obywatelstwa, czyli odpowiedzialnego używania oraz tworzenia nowych technologii. 

Działania Fundacji „Instytut Cyfrowego Obywatelstwa” kierowane są do dzieci, młodzieży, osób dorosłych, instytucji oraz biznesu, a nadrzędnym ich celem jest zapewnienie podmiotowości użytkownikom urządzeń cyfrowych i internetu.

Wszystkie działania Fundacji „Instytut Cyfrowego Obywatelstwa” podejmowane przez jej pracowników, współpracowników, podwykonawców i wolontariuszy, mają na celu dbanie o dobrostan dzieci i młodzieży, a także uwrażliwianie na ich sytuację rodziców, opiekunów, nauczycieli, instytucje i biznes. 

Wszystkie dokumenty związane z wprowadzeniem Standardów Ochrony Małoletnich są dostępne dla pracowników, odbiorców, jak i samych dzieci:

– Standardy Ochrony Małoletnich – Polityka Fundacji „Instytut Cyfrowego Obywatelstwa”

– Standardy Ochrony Małoletnich – wersja dla dzieci i młodzieży

– Zasady bezpiecznej rekrutacji pracowników

– Zasady bezpiecznych kontaktów dorosły-dziecko i dziecko-dziecko

– Karta interwencji

– Wzór zawiadomienia o podejrzeniu przestępstwa

– Wzór wniosku o wgląd w sytuację dziecka

– Ankieta / monitoring Standardów Ochrony Małoletnich