DORASTANIE PRZY EKRANIE. Czyli higiena cyfrowa dla młodych.

Jak sprawić, by internet i media społecznościowe nie szkodziły naszemu samopoczuciu i były naszym sprzymierzeńcem w spełnianiu marzeń?

Warsztat w dwóch wersjach: dla przedszkoli i klas 0-3 oraz dla dzieci starszych i młodzieży. Te zajęcia do święto higieny cyfrowej w każdej szkole. Nie narzucaj zasad swoim uczniom. Pozwól im samodzielnie stworzyć Szkolny Kontrakt Ekranowy. Pomożemy im w tym!

Co zyskają dzieci i młodzież?

  • Zrozumieją, jak urządzenia ekranowe i internet wpływają na ich samopoczucie oraz codzienne funkcjonowanie
  • Poznają zasady cyfrowej higieny i będą rozumieli, że zastosowanie ich wpłynie pozytywnie na koncentrację, zapamiętywanie i samopoczucie.
  • Wypracują wspólnie Szkolny Kontrakt Ekranowy (dot. klas starszych).

Co będą robić maluszki i dzieci z klas 0-3?

Podczas zajęć z przedszkolakami i dziećmi w klasach 0-3 wykorzystujemy prace kreatywną i dialog. Wspólnie z maluchami rozmawiamy o korzyściach i zagrożeniach płynących z używania ekranów, a następnie każde dziecko wykonuje swój Kącik Higieny Cyfrowej, nasz unikalny materiał dydaktyczny, opracowany przez Bartosza Mikołajczyka ze studia Esy Floresy, pod opieką artystyczną Sławomira Witkowskiego, dziekana Wydziału Grafiki ASP w Gdańsku. 

A jak wyglądają zajęcia dla klas 4-8 i szkół ponadpodstawowych?

Zajęcia ze starszymi klasami odbywają się według specjalnego scenariusza. Część pracy trenerzy wykonują wyłącznie z trójkami klasowymi, które tego dnia wyłączone są ze wszystkich lekcji.

W tym dniu w planie lekcji każdej z klas lekcje 3 i 4 poświęcone będą na pracę klasową.

Dzień kończy się wypracowanym wspólnie przez wszystkich uczniów Szkolnym Kontraktem Ekranowym, regulującym korzystanie z telefonów w szkole i promującym zdrowe nawyki cyfrowe.

Czy jest coś skuteczniejszego niż zasady stworzone przez tych, których mają obowiązywać?

Aby uzyskać szczegóły, skontaktuj się z naszą menedżerką ds. szkoleń i projektów, Agatą Bagrowską. Napisz maila na adres:  a.bagrowska@cyfroweobywatelstwo.pl lub zadzwoń pod numer 792 029 073. 

Jak możesz sfinansować nasze szkolenia w swojej szkole?

Dochód z działalności szkoleniowej pokrywa wynagrodzenie trenerów i trenerek oraz zasila fundusz, dzięki któremu nasza Fundacja może działać na co dzień i podejmować szereg innych bezpłatnych działań edukacyjnych i badawczych.

Dlatego nie możemy przyjechać do Twojej szkoły za darmo, choć bardzo byśmy chcieli.

Podzielimy się jednak wiedzą, skąd inne szkoły, które dotychczas odwiedziliśmy, biorą środki finansowe:

  • z funduszu Rady Rodziców – to najczęstsze źródło finansowania
  • z funduszy szkoły – edukacja cyfrowa każdego roku znajduje sie w priorytetowych kierunkach polityki oświatowej państwa i każda szkoła jest zobowiązana wykazać się działaniami w tym kierunku – nasze szkolenie się w to wpisuje
  • z funduszy szkolnych lub samorządowych na doskonalenie nauczycieli – uczestnicy otrzymują od nas certyfikaty udziału w szkoleniu
  • z funduszy samorządowych na rzecz profilaktyki uzależnień – uzależnienia od gier cyfrowych znajdują sie na liście chorób WHO ICD-11, a nasze szkolenia to nic innego jak profilaktyka e-uzależnień
  • ze środków finansowych pozyskanych przez szkołę od prywatnych firm i instytucji, które w ramach dobroczynności sponsorują szkołom pakiet szkoleń – pamiętaj, że możemy Ci pomóc w przygotowaniu takiego wniosku lub prezentacji dla sponsora.


Powodzenia i do zobaczenia!