Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej oraz Fundacja Instytut Cyfrowego Obywatelstwa realizują bezpłatny program szkoleniowy “Lokalni liderzy i liderki higieny cyfrowej”, którego pilotażowa edycja odbywa się w Wałbrzychu, pod honorowym patronatem Miasta i jego prezydenta, dra Romana Szełemeja.
Celem programu jest wyposażenie osób działających na rzecz lokalnej społeczności w kompetencje wspierające higienę cyfrową i profilaktykę problematycznego używania internetu i smartfonów.
Internet i urządzenia ekranowe przynoszą nam wiele korzyści, ale mogą także negatywnie wpływać na nasze zdrowie psychiczne, fizyczne i społeczne, osłabiając naszą koncentrację, obniżając nastrój czy zwiększając podatność na dezinformację. Aby zdrowo funkcjonować we współczesnym świecie potrzebujemy higieny cyfrowej, czyli wprowadzenia w życie zachowań, które ochronią nasze zdrowie przed potencjalnymi negatywnymi konsekwencjami. Jest ona ważna dla ludzi w każdym wieku, nie tylko dzieci i młodzieży. Dlatego niezbędne jest podejmowanie działań edukacyjnych upowszechniających higienę cyfrową już na poziomie lokalnym i kierowanie ich do wszystkich grup wiekowych.
W tym celu Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej oraz Fundacja Instytut Cyfrowego Obywatelstwa rozpoczynają pilotażowy program “Lokalni liderzy i liderki higieny cyfrowej”, w ramach którego osoby uczestniczące zdobędą wiedzę i umiejętności niezbędne do rozpoczęcia lokalnych działań promujących higienę cyfrową. Pilotażowy program zrealizowany jest dla Wałbrzycha i gmin ościennych w dniach 7 września – 30 listopada 2023 roku.
Do kogo adresowany jest program „Lokalni liderzy i liderki higieny cyfrowej”?
Adresatami programu są osoby, które działają lub chcą działać na rzecz lokalnych społeczności, m. in.: nauczyciele i nauczycielki, osoby pracujące w szkołach i przedszkolach, poradniach psychologiczno-
pedagogicznych, samorządach, ośrodkach kultury oraz lokalnych organizacjach społecznych.
Co zyskają uczestnicy i uczestniczki programu?
W ramach bezpłatnego programu szkoleniowego przewidziano:
Rekrutacja do programu została zamknięta. Trwają szkolenia pierwszych lokalnych liderek i liderów higieny cyfrowej.
Jakie były zasady rekrutacji?
Zgłoszenia do programu “Lokalni liderzy i liderki higieny cyfrowej” odbywają się wyłącznie drogą elektroniczną. W wiadomości wysłanej na adres liderzy@cyfroweobywatelstwo.pl należy przesłać następujące informacje:
W procesie rekrutacji zostanie wyłonionych 25 uczestników, którzy zostaną powiadomieni o wynikach między 8 a 10 października 2023.
Fundacja Instytut Cyfrowego
Obywatelstwa
ul. Czardasza 22a/3
02-169 Warszawa
+48 690460813
biuro@cyfroweobywatelstwo.pl
Fundacja Instytut Cyfrowego Obywatelstwa
ul. Czardasza 22a/3
02-169 Warszawa
+48 690460813
biuro@cyfroweobywatelstwo.pl
Copyright Instytut Cyfrowego Obywatelstwa © 2022 →
Designed at Leniva° Studio | Implemented by Maurycy Gast