"Lekcje Higieny Cyfrowej" to program, który w przystępny sposób z miesiąca na miesiąc będzie Ci przybliżał kolejne obszary higieny cyfrowej, abyś mógł wspierać w niej dzieci i młodzież. Przeczytaj, jak będziemy to robić.
Celem programu „Lekcje Higieny Cyfrowej” jest wyposażenie osób pracujących z dziećmi i młodzieżą w wiedzę i narzędzia pozwalające wspierać osoby młode w pracy nad higieną cyfrową. Osią programu są comiesięczne Lekcje Higieny Cyfrowej oparte o naszą autorską koncepcję bazującą na książce „Wychowanie przy ekranie”. Możesz dołączyć do programu w dowolnym momencie.
W pierwszym tygodniu miesiąca osoby uczestniczące w programie otrzymają newsletter zawierający materiały, które pozwolą przygotować się do poprowadzenia Lekcji Higieny Cyfrowej poświęconej tematowi miesiąca:
Osoby zarejestrowane w programie mogą (ale nie muszą) zapisać się także do zamkniętej grupy na Facebooku, w której w przyjaznej atmosferze będziemy mogli dzielić się doświadczeniem i wspólnie wymieniać pomysłami. Po dokonaniu rejestracji w programie możesz dołączyć do grupy już dzisiaj.
W przypadku szczególnie ważnych wydarzeń w życiu społecznym mających związek z higieną cyfrową, wyślemy Wam „Alert Higieny Cyfrowej” – wiadomość z podpowiedziami, jak poruszyć z uczniami trudny temat, który mógł do nich dotrzeć (np. gdy w mediach pojawią się doniesienia o nagrywaniu przez uczniów przemocy albo o groomingu).
Od czasu do czasu dla uczestników będziemy mieli specjalne niespodzianki w postaci dodatkowych materiałów edukacyjnych dla szkół.
Każda osoba biorąca udział w programie będzie mogła otrzymać certyfikat uczestnictwa.
Program przeznaczony jest dla osób pracujących na co dzień z dziećmi i młodzieżą, szczególnie dla nauczycieli i nauczycielek, ale także innych specjalistów i specjalistek pracujących ze szkołami, w ramach Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych, organizacji pozarządowych, samorządów i domów kultury.
Nie, program kierowany jest do osób indywidualnych i nie wymaga zgody dyrektora szkoły. Udział w programie jest dobrowolną decyzją nauczyciela lub nauczycielki, którzy chcą zdobywać aktualną wiedzę o świecie cyfrowym swoich uczniów.
Udział w programie nie wiąże się z żadnymi opłatami i jest całkowicie dobrowolny.
Kliknij i zarejestruj się. Program wystartował 15.01.2024 roku, ale można do niego przystąpić w dowolnym momencie jego trwania. Nie martw się, że stracisz którąś Lekcję Higieny Cyfrowej, bo zapisałeś się po starcie programu – w każdej chwili możesz otrzymać archiwalne Lekcje, pisząc do nas maila.
Po zapisaniu się do programu możesz dołączyć do grupy na Facebooku, na której będziemy publikowali ciekawostki i najważniejsze informacje dotyczące higieny cyfrowej.
Program finansowany jest z funduszu statutowego fundacji Instytut Cyfrowego Obywatelstwa, który zasilany jest przez środki pochodzące z realizacji naszych płatnych szkoleń (na ich cenę składa się wynagrodzenie trenera oraz właśnie procent na fundusz statutowy) oraz z darowizn naszych partnerów instytucjonalnych. Nie moglibyśmy zaplanować stabilnego programu gdyby nie wsparcie Akamai Foundation.
Możecie zamawiać u nas szkolenia dla swoich firm lub zostać mecenasami programu – w ramach mecenatu firma otrzymuje wykład motywacyjny dla swoich pracowników.
Nie współpracujemy z firmami-właścicielami platform społecznościowych i growych.
Serdecznie zapraszamy!
1. Lekcja Higieny Cyfrowej: Jak działa mój mózg?
2. Lekcja Higieny Cyfrowej: Plusy i minusy urządzeń ekranowych.
3. Lekcja Higieny Cyfrowej: Czy można uzależnić się od technologii?
4. Lekcja Higieny Cyfrowej: Cyberbezpieczeństwo.
5. Lekcja Higieny Cyfrowej: Wakacje bez telefonu.
6. Lekcja Higieny Cyfrowej: Telefony a uczenie się i praca.
7. Lekcja Higieny Cyfrowej: Prywatność w internecie.
8. Lekcja Higieny Cyfrowej: Ekrany a sen.
Dołączasz do programu teraz? Nie martw się – wszystkie archiwalne Lekcje Higieny Cyfrowej możesz otrzymać, pisząc na adres m.kapica@cyfroweobywatelstwo.pl.
W dbaniu o higienę cyfrową ważniejsza niż sztywna lista zasad jest świadomość związku pomiędzy naszym zdrowiem a tym, jak używamy urządzeń ekranowych. Poznaj cztery obszary higieny cyfrowej oraz wpływ na zdrowie zachowań, które znajdują się w Teście Higieny Cyfrowej.
Finansowanie programu edukacyjnego „Wychowanie przy ekranie” zapewnia Akamai Foundation.
Fundacja Instytut Cyfrowego
Obywatelstwa
ul. Żurawia 2/47
00-503 Warszawa
+48 723 100 201
biuro@cyfroweobywatelstwo.pl
Fundacja Instytut Cyfrowego Obywatelstwa
ul. Czardasza 22a/3
02-169 Warszawa
+48 690460813
biuro@cyfroweobywatelstwo.pl
Copyright Instytut Cyfrowego Obywatelstwa © 2022 →
Designed at Leniva° Studio | Implemented by Maurycy Gast