Dołącz do programu edukacyjnego o higienie cyfrowej "Wychowanie przy ekranie" - dla nauczycieli i nauczycielek oraz osób pracujących z dziećmi i młodzieżą.

Ty też możesz uczyć higieny cyfrowej!

"Wychowanie przy ekranie" to program, który w przystępny sposób z miesiąca na miesiąc będzie Ci przybliżał kolejne obszary higieny cyfrowej, abyś mógł wspierać w niej dzieci i młodzież. Przeczytaj, jak będziemy to robić.

Celem programu „Wychowanie przy ekranie” jest wyposażenie osób pracujących z dziećmi i młodzieżą w wiedzę i narzędzia pozwalające wspierać osoby młode w pracy nad higieną cyfrową. Osią programu są comiesięczne Lekcje Higieny Cyfrowej oparte o naszą autorską koncepcję bazującą na książce „Wychowanie przy ekranie”. Start już 15 stycznia 2024 roku!

Na czym polega Program edukacyjny o higienie cyfrowej „Wychowanie przy ekranie”?

Program wprowadza w temat higieny cyfrowej stopniowo i w przystępny sposób. Jego oś stanowią Lekcje Higieny Cyfrowej – comiesięczny zestaw materiałów multimedialnych pozwalających uczestnikom i uczestniczkom programu na włączenie tematu miesiąca w program swoich lekcji. Jak będzie to wyglądało w praktyce:

1. W dniu premiery o poranku przywita Cię krótki podkast, w którym Magdalena Bigaj przybliży Ci temat miesiąca i wyjaśni, w jaki sposób dotyczy on Twoich uczniów i uczennic. 

2. Na mailu będzie już na Ciebie czekał newsletter, a w nim:

  • scenariusze lekcji poświęcone tematowi miesiąca;
  • link do ogólnodostępnych materiałów audio lub wideo, które możesz obejrzeć z uczniami lub wysłać ich rodzicom;
  • wybór najciekawszych materiałów źródłowych opracowany przez Edytę Daszkowską, certyfikowaną edukatorkę cyfrowego dobrostanu, które pozwolą chętnym zgłębić wiedzę w temacie miesiąca;
  • gotową treść wiadomości do rodziców Twoich uczniów, którą będziesz mógł wysłać e-dziennikiem – dzięki temu w każdym miesiącu będziesz mógł ich poinformować o podejmowanym temacie i zachęcić do kontynuowania go w domu – współpraca z rodzicami to warunek skutecznej nauki higieny cyfrowej w szkole.

3. Każdego miesiąca odbędzie się też webinar przygotowany przez Filipa Dębowskiego, w ramach którego odpowiemy na pytania uczestników i uczestniczek programu, by jeszcze lepiej przybliżyć temat miesiąca.

4. Na Facebooku będziesz mógł/mogła korzystać z zamkniętej grupy dla osób uczestniczących w programie, w której w przyjaznej atmosferze będziemy mogli dzielić się doświadczeniem i wspólnie wymieniać pomysłami. Po dokonaniu rejestracji w programie możesz dołączyć do grupy już dzisiaj: klik do grupy.

5. W przypadku szczególnie ważnych wydarzeń w życiu społecznym mających związek z higieną cyfrową, wyślemy Ci „Alert Higieny Cyfrowej” – wiadomość z podpowiedziami, jak poruszyć z uczniami trudny temat, który mógł do nich dotrzeć (np. gdy w mediach pojawią się doniesienia o nagrywaniu przez uczniów przemocy albo o groomingu).

6. Od czasu do czasu dla uczestników będziemy mieli specjalne niespodzianki w postaci dodatkowych materiałów edukacyjnych dla szkół.

7. Każda osoba biorąca udział w programie będzie mogła otrzymać certyfikat uczestnictwa.

Kto może przystąpić do programu „Wychowanie przy ekranie”?

Program przeznaczony jest dla osób pracujących na co dzień z dziećmi i młodzieżą, szczególnie dla nauczycieli i nauczycielek, ale także innych specjalistów i specjalistek pracujących ze szkołami, w ramach Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych, organizacji pozarządowych, samorządów i domów kultury.

Czy do programu musi przystąpić szkoła?

Nie, program kierowany jest do osób indywidualnych i nie wymaga zgody dyrektora szkoły. Udział w programie jest dobrowolną decyzją nauczyciela lub nauczycielki, którzy chcą zdobywać aktualną wiedzę o świecie cyfrowym swoich uczniów.

Czy program jest płatny?

Udział w programie nie wiąże się z żadnymi opłatami i jest całkowicie dobrowolny. 

Jak dołączyć?

Kliknij przycisk „Rejestracja” i zarejestruj się. Program startuje 8.01.2024 roku, ale jeszcze w grudniu br. wyślemy Ci pierwsze informacje. Już teraz możesz dołączyć do grupy na Facebooku, na której będziemy publikowali ciekawostki i najważniejsze informacje dotyczące higieny cyfrowej: klik do grupy.

Serdecznie zapraszamy!

Reprezentujesz firmę lub instytucję?

Wspieraj edukację higieny cyfrowej jako Mecenas Programu "Wychowanie przy ekranie" - dzięki temu możemy przygotować więcej bezpłatnych materiałów edukacyjnych.

W dbaniu o higienę cyfrową ważniejsza niż sztywna lista zasad jest świadomość związku pomiędzy naszym zdrowiem a tym, jak używamy urządzeń ekranowych. Poznaj cztery obszary higieny cyfrowej oraz wpływ na zdrowie zachowań, które znajdują się w Teście Higieny Cyfrowej.