Group 13

Dołącz do programu edukacyjnego "Wychowanie przy ekranie" - prowadź z nami Lekcje Higieny Cyfrowej dla twojej klasy lub lokalnej społeczności!

Ty też możesz uczyć higieny cyfrowej!

"Wychowanie przy ekranie" to program, który w przystępny sposób z miesiąca na miesiąc będzie Ci przybliżał kolejne obszary higieny cyfrowej, abyś mógł wspierać w niej dzieci i młodzież. Przeczytaj, jak będziemy to robić.

Celem programu „Wychowanie przy ekranie” jest wyposażenie osób pracujących z dziećmi i młodzieżą w wiedzę i narzędzia pozwalające wspierać osoby młode w pracy nad higieną cyfrową. Osią programu są comiesięczne Lekcje Higieny Cyfrowej oparte o naszą autorską koncepcję bazującą na książce „Wychowanie przy ekranie”. Możesz dołączyć do programu w dowolnym momencie.

Na czym polega Program edukacyjny o higienie cyfrowej „Wychowanie przy ekranie”?

Pierwszego dnia miesiąca osoby uczestniczące w programie otrzymają newsletter zawierający materiały, które pozwolą przygotować się do poprowadzenia LEKCJI HIGIENY CYFROWEJ poświęconej tematowi miesiąca:

  1.  Podkast poświęcony tematowi miesiąca – zacznijcie od niego, oswoi Was z nowym tematem.
  2. Wybór najciekawszych materiałów źródłowych – polecane książki, artykuły, audycje i materiały wideo – pomogą Wam przygotować się do lekcji.
  3. Link do zapisów na webinar, który odbędzie się tydzień później i przygotwuje Was do poprowadzenia lekcji.
  4. Scenariusze lekcji dla różnych grup wiekowych.
  5. Prezentację, która urozmaici lekcję i ułatwi jej prowadzenie – wiemy, że temat będzie dla Was nowy i to Wam da poczucie bezpieczeństwa.
  6. Link do ogólnodostępnych materiałów audio lub wideo – możecie je obejrzeć z uczniami lub wysłać je rodzicom.
  7. Gotową treść wiadomości do rodziców uczniów – wyślijcie ją koniecznie, by ich poinformować o podejmowanym temacie miesiąca i zachęcić do kontynuowania go w domu – współpraca z rodzicami to warunek skutecznej nauki higieny cyfrowej w szkole.

Osoby zarejestrowane w programie mogą (ale nie muszą) zapisać się także do zamkniętej grupy na Facebooku, w której w przyjaznej atmosferze będziemy mogli dzielić się doświadczeniem i wspólnie wymieniać pomysłami. Po dokonaniu rejestracji w programie możesz dołączyć do grupy już dzisiaj: https://www.facebook.com/groups/1490858215103221/

W przypadku szczególnie ważnych wydarzeń w życiu społecznym mających związek z higieną cyfrową, wyślemy Wam „Alert Higieny Cyfrowej” – wiadomość z podpowiedziami, jak poruszyć z uczniami trudny temat, który mógł do nich dotrzeć (np. gdy w mediach pojawią się doniesienia o nagrywaniu przez uczniów przemocy albo o groomingu).

Od czasu do czasu dla uczestników będziemy mieli specjalne niespodzianki w postaci dodatkowych materiałów edukacyjnych dla szkół.

Każda osoba biorąca udział w programie będzie mogła otrzymać certyfikat uczestnictwa.

Kto może przystąpić do programu „Wychowanie przy ekranie”?

Program przeznaczony jest dla osób pracujących na co dzień z dziećmi i młodzieżą, szczególnie dla nauczycieli i nauczycielek, ale także innych specjalistów i specjalistek pracujących ze szkołami, w ramach Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych, organizacji pozarządowych, samorządów i domów kultury.

Czy do programu musi przystąpić szkoła?

Nie, program kierowany jest do osób indywidualnych i nie wymaga zgody dyrektora szkoły. Udział w programie jest dobrowolną decyzją nauczyciela lub nauczycielki, którzy chcą zdobywać aktualną wiedzę o świecie cyfrowym swoich uczniów.

Czy program jest płatny?

Udział w programie nie wiąże się z żadnymi opłatami i jest całkowicie dobrowolny. 

Jak dołączyć do programu?

Kliknij przycisk „Rejestracja” i zarejestruj się. Program wystartował 15.01.2024 roku, ale można do niego przystąpić w dowolnym momencie jego trwania. Nie martw się, że stracisz którąś Lekcję Higieny Cyfrowej, bo zapisałeś się po starcie programu – linki do archiwalnych scenariuszy Lekcji będą przypominane w kolejnych newsletterach.
Po zapisaniu się do programu możesz dołączyć do grupy na Facebooku, na której będziemy publikowali ciekawostki i najważniejsze informacje dotyczące higieny cyfrowej: klik do grupy.

𝐉𝐚𝐤 𝐟𝐢𝐧𝐚𝐧𝐬𝐨𝐰𝐚𝐧𝐲 𝐣𝐞𝐬𝐭 𝐩𝐫𝐨𝐠𝐫𝐚𝐦?
Program finansowany jest z funduszu statutowego fundacji Instytut Cyfrowego Obywatelstwa, który zasilany jest przez środki pochodzące z realizacji naszych płatnych szkoleń (na ich cenę składa się wynagrodzenie trenera oraz właśnie procent na fundusz statutowy) oraz z darowizn naszych partnerów instytucjonalnych. Nie moglibyśmy zaplanować stabilnego programu gdyby nie wsparcie takich partnerów fundacji jak Fundacja Orange oraz fundacja firmy Akamai Technologies.

𝐉𝐚𝐤 𝐰𝐞𝐬𝐩𝐫𝐳𝐞ć 𝐩𝐫𝐨𝐠𝐫𝐚𝐦?
Możecie zamawiać u nas szkolenia dla swoich firm lub zostać mecenasami programu – w ramach mecenatu firma otrzymuje wykład motywacyjny dla swoich pracowników.
Nie współpracujemy z firmami-właścicielami platform społecznościowych i growych.

Serdecznie zapraszamy!

Reprezentujesz firmę lub instytucję?

Wspieraj edukację higieny cyfrowej jako Mecenas Programu "Wychowanie przy ekranie" - dzięki temu możemy przygotować więcej bezpłatnych materiałów edukacyjnych.

W dbaniu o higienę cyfrową ważniejsza niż sztywna lista zasad jest świadomość związku pomiędzy naszym zdrowiem a tym, jak używamy urządzeń ekranowych. Poznaj cztery obszary higieny cyfrowej oraz wpływ na zdrowie zachowań, które znajdują się w Teście Higieny Cyfrowej.