Group 13

Dołącz do programu edukacyjnego "Wychowanie przy ekranie" - prowadź z nami Lekcje Higieny Cyfrowej dla twojej klasy lub lokalnej społeczności!

Ty też możesz uczyć higieny cyfrowej!

"Wychowanie przy ekranie" to program, który w przystępny sposób z miesiąca na miesiąc będzie Ci przybliżał kolejne obszary higieny cyfrowej, abyś mógł wspierać w niej dzieci i młodzież. Przeczytaj, jak będziemy to robić.

Celem programu „Wychowanie przy ekranie” jest wyposażenie osób pracujących z dziećmi i młodzieżą w wiedzę i narzędzia pozwalające wspierać osoby młode w pracy nad higieną cyfrową. Osią programu są comiesięczne Lekcje Higieny Cyfrowej oparte o naszą autorską koncepcję bazującą na książce „Wychowanie przy ekranie”. Możesz dołączyć do programu w dowolnym momencie. Do tej pory ukazały się trzy Lekcje Higieny Cyfrowej. 

Pierwszego dnia miesiąca osoby uczestniczące w programie otrzymają newsletter zawierający materiały, które pozwolą przygotować się do poprowadzenia Lekcji Higieny Cyfrowej poświęconej tematowi miesiąca:

  • Podcast poświęcony tematowi miesiąca – zacznijcie od niego, oswoi Was z nowym tematem.
  • Wybór najciekawszych materiałów źródłowych – polecane książki, artykuły, audycje i materiały wideo – pomogą Wam przygotować się do lekcji.
  • Link do zapisów na webinar, który odbędzie się tydzień później i przygotowuje Was do poprowadzenia lekcji.
  • Scenariusze lekcji dla różnych grup wiekowych.
  • Prezentację, która urozmaici lekcję i ułatwi jej prowadzenie – wiemy, że temat będzie dla Was nowy i to Wam da poczucie bezpieczeństwa.
  • Linki do ogólnodostępnych materiałów audio lub wideo – możecie je obejrzeć z uczniami lub wysłać je rodzicom.
  • Gotową treść wiadomości do rodziców uczniów – wyślijcie ją koniecznie, by ich poinformować o podejmowanym temacie miesiąca i zachęcić do kontynuowania go w domu – współpraca z rodzicami to warunek skutecznej nauki higieny cyfrowej w szkole.

 

Osoby zarejestrowane w programie mogą (ale nie muszą) zapisać się także do zamkniętej grupy na Facebooku, w której w przyjaznej atmosferze będziemy mogli dzielić się doświadczeniem i wspólnie wymieniać pomysłami. Po dokonaniu rejestracji w programie możesz dołączyć do grupy już dzisiaj.

W przypadku szczególnie ważnych wydarzeń w życiu społecznym mających związek z higieną cyfrową, wyślemy Wam „Alert Higieny Cyfrowej” – wiadomość z podpowiedziami, jak poruszyć z uczniami trudny temat, który mógł do nich dotrzeć (np. gdy w mediach pojawią się doniesienia o nagrywaniu przez uczniów przemocy albo o groomingu).

Od czasu do czasu dla uczestników będziemy mieli specjalne niespodzianki w postaci dodatkowych materiałów edukacyjnych dla szkół.

Każda osoba biorąca udział w programie będzie mogła otrzymać certyfikat uczestnictwa.

Program przeznaczony jest dla osób pracujących na co dzień z dziećmi i młodzieżą, szczególnie dla nauczycieli i nauczycielek, ale także innych specjalistów i specjalistek pracujących ze szkołami, w ramach Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych, organizacji pozarządowych, samorządów i domów kultury.

Nie, program kierowany jest do osób indywidualnych i nie wymaga zgody dyrektora szkoły. Udział w programie jest dobrowolną decyzją nauczyciela lub nauczycielki, którzy chcą zdobywać aktualną wiedzę o świecie cyfrowym swoich uczniów.

Udział w programie nie wiąże się z żadnymi opłatami i jest całkowicie dobrowolny.

Kliknij i zarejestruj się. Program wystartował 15.01.2024 roku, ale można do niego przystąpić w dowolnym momencie jego trwania. Nie martw się, że stracisz którąś Lekcję Higieny Cyfrowej, bo zapisałeś się po starcie programu – w każdej chwili możesz otrzymać archiwalne Lekcje, pisząc do nas maila.

Po zapisaniu się do programu możesz dołączyć do grupy na Facebooku, na której będziemy publikowali ciekawostki i najważniejsze informacje dotyczące higieny cyfrowej.

Program finansowany jest z funduszu statutowego fundacji Instytut Cyfrowego Obywatelstwa, który zasilany jest przez środki pochodzące z realizacji naszych płatnych szkoleń (na ich cenę składa się wynagrodzenie trenera oraz właśnie procent na fundusz statutowy) oraz z darowizn naszych partnerów instytucjonalnych. Nie moglibyśmy zaplanować stabilnego programu gdyby nie wsparcie fundacji firmy Akamai Technologies.

Możecie zamawiać u nas szkolenia dla swoich firm lub zostać mecenasami programu – w ramach mecenatu firma otrzymuje wykład motywacyjny dla swoich pracowników.
Nie współpracujemy z firmami-właścicielami platform społecznościowych i growych.

Serdecznie zapraszamy!

Reprezentujesz firmę lub instytucję?

Wspieraj edukację higieny cyfrowej jako Mecenas Programu "Wychowanie przy ekranie" - dzięki temu możemy przygotować więcej bezpłatnych materiałów edukacyjnych.

W dbaniu o higienę cyfrową ważniejsza niż sztywna lista zasad jest świadomość związku pomiędzy naszym zdrowiem a tym, jak używamy urządzeń ekranowych. Poznaj cztery obszary higieny cyfrowej oraz wpływ na zdrowie zachowań, które znajdują się w Teście Higieny Cyfrowej.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.