Group 13

Ochrona słuchu

Zachowania w teście należące do tej kategorii:

19. Dobieraj treści, które 33. Gdy używasz słuchawek, korzystając z urządzeń ekranowych, ściszaj dźwięk, aby był cichy lub średnio głośny.

Dlaczego to jest ważne dla zdrowia?

Zbyt głośne dźwięki oraz codzienne długotrwałe używanie słuchawek może być przyczyną niedosłuchu, szumów usznych, bólu głowy i drażliwości. Używając słuchawek, należy:
– zmniejszać narażenie na głośne dźwięki (np. przez ustanowienie limitu głośności w ustawieniach urządzenia ekranowego, nieprzekraczanie progów bezpiecznego słuchania),
– unikać nieprzerwanego z nich korzystania dłużej niż godzinę.

Zaleca się także korzystanie z słuchawek nausznych, a nie dousznych. Są one bardziej oddalone od ucha, co sprawia, że natężenie dźwięku dostającego się do niego jest mniejsze. Ponadto, długotrwałe używanie słuchawek dousznych może uszkadzać nabłonek przewodu słuchowego zewnętrznego, przyczyniając się do podrażnienia i zwiększenia ryzyka infekcji. Warto też pamiętać o regularnym czyszczeniu słuchawek w sposób zgodny z zaleceniami producenta. Na słuchawkach odkłada się wiele zanieczyszczeń (kurz, wilgoć, woskowina). Może to obniżać jakość słyszenia i wywoływać stany zapalne ucha.