Group 13

Higiena cyfrowa to takie używanie urządzeń ekranowych, które chroni twoje zdrowie. Dowiedz się, dlaczego zależy od niej twoje codzienne funkcjonowanie.

Zachowania, które znalazły się w Teście Higieny Cyfrowej, nie są przypadkowe. To gotowa lista najważniejszych zachowań chroniących zdrowie związanych z używaniem internetu i urządzeń ekranowych. 

Zachowania te można podzielić na cztery obszary. Przedstawiamy je poniżej i wyjaśniamy, jaki mają związek z twoim zdrowiem i codziennym funkcjonowaniem. Mamy nadzieję, że zrozumienie, dlaczego warto tak postępować, zachęci cię do pracy nad swoją higieną cyfrową. 

Nie zniechęcaj się, jeśli w swoim życiu nie zawsze stosujesz poniższe zalecenia – jako społeczeństwo dopiero uczymy się higienicznego używania urządzeń ekranowych. Co więcej, w związku z szybkim rozwojem nowych technologii, lista zachowań wchodzących w skład higieny cyfrowej jest otwarta i będzie się zmieniać. Chociaż ograniczyliśmy ją w Teście Higieny Cyfrowej i badaniu naukowym do zamkniętej listy zachowań, każdy z nas musi ustalić swoje indywidualne zasady higieny cyfrowej, dostosowane do trybu życia, jaki prowadzi. 

Aby pracować nad swoją higieną cyfrową, najważniejsze jest zrozumienie jej związku ze zdrowiem fizycznym, psychicznym i społecznym. Mamy nadzieję, że poniższa lista będzie w tym pomocna. 

Obszar I →

Obszar I ↓

Stawianie granic i kontrola w używaniu urządzeń ekranowych

Obszar II →

Obszar II ↓

Bezpieczne używanie internetu i urządzeń ekranowych

Nierozważne opublikowanie w internecie swoich danych osobowych może doprowadzić do kradzieży tożsamości, której konsekwencją może być utrata oszczędności lub zaciągnięcie zobowiązań finansowych bez wiedzy ofiary. 

Obszar III →

Obszar III ↓

Tworzenie i odbieranie informacji w internecie

Narażenie się na tzw. przeciążenie informacyjne, czyli odbieranie zbyt wielu informacji każdego dnia, znacznie obniża komfort życia. Aby zadbać o swoje samopoczucie warto ograniczać liczbę źródeł informacji i świadomie dobierać treści w internecie, na przykład poprzez ich selekcję pod kątem wpływu na nasze samopoczucie oraz korzyści, jakie przynosi nam obcowanie z danymi materiałami.

Reagowanie na negatywne treści, które napotykamy w internecie, to element odpowiedzialnej, obywatelskiej postawy. Użytkownicy zgłaszający administratorom stron treści niezgodne z regulaminem, naruszające prawo lub normy społeczne, pomagają tworzyć z internetu przyjazną przestrzeń i w ten sposób działają na rzecz wspólnego dobra.

Obszar IV →

Obszar IV ↓

Inne zalecane zachowania prozdrowotne związane z używaniem urządzeń ekranowych i internetu

Używanie telefonu tuż przed snem lub trzymanie go obok/w łóżku mogą powodować trudności w zasypianiu, słabą jakość snu, senność w ciągu dnia i zaburzenia snu.

Ekran telefonu rozprasza i odciąga uwagę od czynności jedzenia. Zajmowanie się nim w czasie posiłku utrudnia dostrzeganie i rozpoznanie sygnałów płynących z organizmu (takich jak głód i sytość), kontrolę wielkości porcji i zakończenie posiłku w odpowiednim momencie, bez uczucia przejedzenia.

Telefon komórkowy, często dotykany, przykładany do ucha i twarzy, przechowywany w różnych miejscach, jest siedliskiem wielu chorobotwórczych drobnoustrojów.