- Czy mamy prawo pokazywać nasze dzieci w sieci?
- Czy można posadzić TikToka na ławie oskarżonych?
- I czy szkoły mogą zakazać uczniom używania telefonów?
Zdań na ten temat jest tyle, że postanowiliśmy przeciąć węzeł gordyjski osobistych przekonań i anegdotycznych dowodów, i sprawdzić, co na ten temat mówi prawo.
Autorka: Magdalena Bigaj, Instytut Cyfrowego Obywatelstwa
Fot.: Oğuzhan Akdoğan / Unsplash
Ale jak poruszać takie tematy, aby nie wydłużać Waszego czasu ekranowego proponując czytanie kolejnego tekstu online lub oglądanie wideo? Postanowiliśmy zrobić to dźwiękiem.
Zapraszamy Was dzisiaj do posłuchania pierwszego odcinka podcastu Instytutu Cyfrowego Obywatelstwa – prawdopodobnie najbardziej nieregularnego podcastu w internecie. W dobie przeciążenia informacyjnego i zmęczenia ekranowego nie będziemy żądać Waszej uwagi zbyt często. Obiecujemy za to sięgać po tematy, które są naprawdę ważne. Możecie nas posłuchać podczas sprzątania albo podróży na trasie praca-dom. Pamiętajcie jedynie, że mózg potrafi skoncentrować się wyłącznie na jednej czynności, a my mówimy naprawdę ciekawe rzeczy.
Pierwszy odcinek nosi tytuł „Na prawo patrz”. A jeśli mowa o prawie, dzieciach i internecie, to nie ma lepszej rozmówczyni niż Agata Dawidowska, radczyni prawna i autorka bloga Prawa Małego Człowieka. Jeśli jeszcze nie znacie jej profili, to koniecznie tam zajrzyjcie. Pokochacie ją z miejsca, zwłaszcza, że na co dzień Agata działa społecznie, m. in. reprezentując prawa pacjentów, zwłaszcza związane z przemocą położniczą.
Rozmowę prowadzi Magdalena Bigaj.
Serdecznie zapraszamy do słuchania w serwisach lub aplikacjach:
Spotify: https://spoti.fi/3y3VUxh
Anchor: https://bit.ly/3IIijFo
Apple Podcasts: https://apple.co/3ybwPjT
A wkrótce na Google Podcasts i innych platformach podcastowych.
Jeśli macie życzenia dotyczące kolejnych tematów poruszanych w podcaście ICO, piszcie do nas śmiało na biuro@cyfroweobywatelstwo.pl lub poprzez profile na Facebooku, Instagramie lub Linkedin.