
2 kwietnia 2025 opublikowano raport z drugiego Ogólnopolskiego Badania Higieny Cyfrowej Dorosłych. Raport „Higiena cyfrowa dorosłych” pokazuje, że zbyt mało osób dorosłych podejmuje zachowania chroniące zdrowie, ale jednocześnie połowa osób badanych deklaruje, że chciałaby pracować nad swoim poziomem higieny cyfrowej.
Wybrane wyniki drugiego Ogólnopolskiego Badania Higieny Cyfrowej Dorosłych:
- Dorośli używają internetu przede wszystkim do korzystania z mediów społecznościowych i do komunikacji z innymi.
- Ponad połowa dorosłych używających internetu uważa, że spędza przed ekranami dużo czasu.
- 40% dorosłych używających internetu uważa, że nadużywa telefonu.
- Niewielu dorosłych w Polsce kontroluje swoje używanie urządzeń ekranowych.
- Mało dorosłych przestrzega zasad bezpiecznego używania internetu i urządzeń ekranowych.
- U dorosłych występują deficyty dotyczące zachowań związanych z tworzeniem i odbieraniem treści w internecie, zwłaszcza rzadkie reakcje na hejt wobec innych i rzadkie szukanie pomocy w przypadku doświadczenia złego traktowania w sieci.
- Mało dorosłych podejmuje inne zalecane zachowania prozdrowotne związane z używaniem urządzeń ekranowych i internetu.
- Połowa dorosłych używających urządzeń ekranowych ma potrzebę zwiększenia wiedzy na temat higieny cyfrowej i poprawy tej higieny.
Trzon Kwestionariusza Samooceny Higieny Cyfrowej, narzędzia badawczego wykorzystanego w badaniu, stanowił Test Higieny Cyfrowej ICO, który – jak w przypadku pierwszej edycji – w dniu premiery wyników został udostępniony bezpłatnie w celach edukacyjnych na stronie higienacyfrowa.pl.
Autorami drugiej edycji badania są:
- Magdalena Bigaj (Uczelnia Korczaka/Fundacja „Instytut Cyfrowego Obywatelstwa”),
- dr hab. n. społ. Magdalena Woynarowska (Warszawski Uniwersytet Medyczny),
- prof. dr hab. n. med i n. o zdr. Mariusz Panczyk (Warszawski Uniwersytet Medyczny)
Recenzentem naukowym prac był prof. UAM dr hab. Jacek Pyżalski. Współautorem raportu z badania jest dr n. społ. Szymon Wójcik (Uniwersytet Warszawski/Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę). Raport ukazał się nakładem wydawnictwa Newsline.
Organizatorami projektu badawczego trwającego od 2022 roku jest Fundacja „Instytut Cyfrowego Obywatelstwa” i Fundacja Orange. Patronat honorowy nad badaniem objął Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, prof. Mariusz Gujski.